ادامه تحصیل در مالزی

اطلاعات و تصاویری برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در UTM

شهر جوهور و اسکودای

دانشگاه UTM در کنار شهر اسکودای قرار گرفته است. شهر اسکودای بسیار کوچک بوده و برمبنای دانشگاه UTM شکل گرفته است. این شهر با وجود کوچکی شهر نسبتا تمیزی است. این شهر دارای یک شعبه از فروشگاه های زنجیره ای جاسکو بوده که بهترین محل برای خرید اجناس ضروری دانشجویان UTM می باشد. این فروشگاه بسیار بزرگ است. لازم به ذکر است که با توجه به مشکلاتی که برای دانشجویان نا آشنا به سیستم خرید و فروش در فروشگاه جاسکو پیش آمده، حتماً برای جلوگیری از ایجاد سوء تفاهم تا هنگام خروج از این فروشگاه پلمپ های بسته های خریداری شده را باز نکنید. همچنین رسید خرید را نیز تا خروج ار فروشگاه نزد خود نگهداری کنید. همچنین در روزهای خاصی از سال همچون اعیاد مالزیایی ها شما می توانید با تخفیف های بسیار مناسب اجناس مورد نیاز خود را تامین نمایید. صرافی واقع در فروشگاه جاسکو بطور معمول بالاترین قیمت خرید ارز را ارائه میدهد. لذا برای تبدیل ارز خود به رینگت حتماْ به طبقه پایین فروشگاه جاسکو مراجعه نمایید و از تبدیل ارز خود توسط سایر دانشجویان و یا افراد متفرقه خودداری نمایید. لازم به ذکر است که ریال ایران در مالزی خرید و فروش نمی شود، لذا پول مورد نیاز خود را به صورت دلار و یا یورو به همراه خود بیاورید.

شهر اسکودای تا دانشگاه UTM فقط با تاکسی چند دقیقه فاصله دارد و بطور معمول هزینه تاکسی تا بخشهای مختلف دانشگاه بیش از ۱۰ رینگت (حدود ۴۵۰۰) نمی شود. محل تجمع تاکسی ها برای رفتن به UTM جلوی فروشگاه جاسکو می باشد. هزینه تاکسی ها بر اساس نرخ تاکسی متر محاسبه می گردد. تقریباً همه موقع شما می توانید تاکسی ها را در اینجا بیابید.

شهر اسکودای بهترین محل برای اسکان دانشجویانی است که طاقت سکونت در خوابگاه را ندارند. دوستان عزیز برای سکونت در این شهر شما باید به نگهبانی مجتمع های مسکونی بروید و از نگهبانی درباره وجود آپارتمان برای اجاره سوال نمایید. در این شهر آژانسهای مسکن به شکلی که در ایران وجود دارد یافت نمی شود. همچنین بهتر است علاوه بر محلاتی که توسط دانشجویان قدیمی معرفی می گردد به دنبال سایر محلات دیگر نیز باشید. زیرا در محلاتی که کمتر برای ایرانی ها شناخته شده است قیمت منازل کمتر است.

 

نمایی از شهر اسکودای

 

نمایی از شهر اسکودای و رستوران ایرانی پرسیا با قیمتهای مناسب

نمایی از رستوران ایرانی و پر هزینه انار و گراند هتل کنار آن

گراند هتل که در تصویر بالا نمایش داده شده است محل مناسب و نسبتاً ارزانی برای اقامت کوتاه مدت شما تا زمان ثبت نام دانشگاه و دریافت خوابگاه خواهد بود. ولی انتظار زیادی از تجهیزات این هتل نداشته باشید. هزینه هتلهای اینجا در ایام تعطیلات و مسافرتها بیشتر از روزهای غیر تعطیل می باشد. لذا در تهیه بلیط خود به این نکته نیز توجه نمایید. همچنین قبل از عزیمت به UTM برنامه دقیق ثبت نام را که توسط واحدی به نام SPS در دانشگاه ارائه می گردد را در وب سایت دانشگاه مطالعه نمایید. برای دیدن وب سایت SPS اینجا  را کلیک نمایید. لازم به ذکر است که این هتل مجهز به سیستم Wi-Fi رایگان بوده و شما درصورت داشتن لپ تاب به راحتی می توانید با خانواده تماس برقرار کنید. لذا نصب نرم افزارهایی همچون ooVoo، yahoo messenger و یا Skype را بر روی کامپیوتر خانه و لپ تاب خود فراموش ننمایید. در زیر تصاویری از اتاقهای گراند هتل نمایش داده شده است.

یکی از اتاقهای گراند هتل

تصویر یکی از اتاقهای گراند هتل در شهر اسکودای

نمایی از یکی از خیابانهای شهر اسکودای

 

نمایی از فروشگاه بزرگ جاسکو در شهر کوچک اسکودای

نمایی از فروشگاه جاسکو

نمونه ای از غذاهای آماده در فروشگاه جاسکو

در شهر اسکودای میوه فروشی هایی همچون ایران وجود ندارد. شما میوه ها را بسته بندی شده و با قیمتی بالاتر از ایران بایست تهیه نمایید. اما اگر کمی حوصله به خرج دهید می توانید بعضاً میوه هایی با کیفیت مناسب و قیمت پایین در میان میوه های فروشگاه جاسکو بیابید. در مالزی هیچ گاه برای خرید عجله نکنید.

 

تصاویر میوه های بسته بندی شده در فروشگاه جاسکو

شهر جوهور نزدیک ترین شهر بزرگ در اطراف دانشگاه UTM می باشد. این شهر با وجود بزرگی سرگرمی هایی بیش تر از شهر کوچک اسکودای ندارد. برای رفتن به جوهر علاوه بر تاکسی می توانید از اتوبوسهایی که از جلوی فروشگاه جاسکو عبور می کنند استفاده نمایید. با این اتوبوسها شما حدود ۳۰ دقیقه بعد از سوار شدن به جوهور می رسید. برخی از دانشجویان مایه دار برای حفظ کلاس کاری خود اقدام به اجاره منزل در شهر جوهور می نمایند و پس از گذشت چند روز و با توجه به مسافت زیاد مابین دانشگاه و منزلشان از این امر پشیمان می شوند. لطفاً قبل از اقدام برای چنین کاری حتماً خوب فکر کنید و با چند تن از دانشجویان قدیمی مشورت نمایید. دوستان عزیزی که علاوه بر درس برای تفریح نیز می خواهند به مالزی بیایند بهتر است دانشگاه UTM را انتخاب ننمایند. زیرا اطراف این دانشگاه تفریحات خاصی جز مناظر طبیعی وجود ندارد. به همین دلیل هم هست که دانشجویان این دانشگاه با وجود سخت گیری های فراوان این دانشگاه با معدلهای بالاتری نسبت به سایر دانشگاههای مالزی دانش آموخته می شوند.

بسیاری از دانشجویان که برای اولین بار به مالزی می آیند از کوالالامپور به جوهور می روند. در این شرایط شما می توانید از مرکز شهر جوهور یا همان سیتی سنتر و با کمک اتوبوسهای شهری و با پرداخت مبلغ دو و نیم رینگت خود را به اسکودای برسانید. البته بسیاری از اتوبوسها مسیر نهایی شان شهر اسکودای نیست، لذا دقت کنید ازاین شهر نگذرید. همچنین  در این بخش از شهر جوهور تاکسی نیز به حد کفایت برای رفتن به اسکودای وجود دارد. برای پیدا کردن استگاه تاکسی ها می توانید این مطلب را از عابرین بپرسید. لازم به ذکر است که همه مردم مالزی به خوبی به زبان انگلیسی صحبت می کنند، البته به لحجه مالایایی. تصویر زیر ایستگاه اتوبوسهای شهر اسکودای در جوهور را نمایش می دهد.

یکی از خیابانهای شهر جوهور

یکی از بانکهای بزرگ در جوهور

یکی از مراکز خرید در شهر جوهور

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم شهریور ۱۳۹۰ساعت 19:15  توسط علی  |